І Всеукраїнська науково-практична конференція "І.Я Франко: актуальні проблеми дослідження життя та творчості"
ADMIN

ADMIN

Чорнобильська катастрофа назавжди увійшла в історію України як одна із найтрагічніших її сторінок. 26 квітня 1986 року сотні  тисяч людей відчули жорстокі наслідки випромінювання мирного атома. Відтоді Чорнобиль став синонімом горя, хвороб та смерті.

26 квітня – є днем пам'яті про найбільшу техногенну катастрофу та вшанування героїзму пожежників, експлуатаційного персоналу ЧАЕС, військовослужбовців, будівельників, учених, медиків, працівників міліції, які тієї квітучої весни відправилися на зустріч невідомій небезпеці, виявивши жертовність, високий патріотизм, зупиняючи ядерну катастрофу.

Чорнобиль - це не лише велика трагедія, а й символ безмежної мужності багатьох тисяч наших земляків. Завдяки самопожертві ліквідаторів аварія стала символом жертовності в ім’я Батьківщини, в ім’я мільйонів людей та прийдешніх поколінь. Ризикуючи своїм життям та здоров’ям, вони виконали свій обов’язок і захистили людство від згубного впливу й подальшого розповсюдження радіації.

Час не загоїв чорнобильських ран, не стер у пам’яті важкі й героїчні події, імена мужніх добровольців. Відлуння цієї страшної біди стихне ще не скоро. Її наслідки відчують на собі і майбутні покоління. Проте життя триває, і ним ми зобов’язані тим людям, які боронили нас від чорнобильської біди та ціною власного життя врятували світ від страшної радіаційної загрози.

Подвиг цих людей назавжди записано до літопису людської мужності, він навічно залишиться у пам’яті українського народу. Ми схиляємо голови перед мужністю і світлою пам’яттю ліквідаторів. Чорнобиль завжди об’єднуватиме всіх нас одним спогадом, однією печаллю, однією надією, що більше нічого подібного людство не допустить.

Людська шана та глибока вдячність героям-ліквідаторам наслідків аварії на ЧАЕС!

Редакція газети «Педагогічні обрії»

  8 квітня у районному будинку культури за повного аншлагу відбувся творчий вечір Миколи Губара, Заслуженого працівника культури, музиканта, композитора, фольклориста, доцента кафедри мистецьких дисциплін і методик навчання Переяслав-Хмельницького педагогічного університету імені Григорія Сковороди. На цьому вечорі маестро порадував своєю високою виконавською майстерністю, навіть дещо здивував своїх шанувальників новими талантами, зокрема, як поет і гуморист.

- Я народився у Демянцях 1 квітня в неділю зранку, був дощовий день, як і сьогодні, тому все відбувається закономірно, а я дякую вам, що прийшли в таку погоду на мій творчий ювілей – вітає глядачів на початку програми Микола Григорович. Цей вечір присвячений його подвійній даті – 55 річчю з дня народження та 35-річчю творчої діяльності. Ведуча вечора Інна Скляренко розпочала свято його рядками лірико-патріотичного вірша, який написав винуватець свята.

Величезний авторський доробок у жанрі композиторського мистецтва Миколи Губара презентувала виставка друкованих посібників та нотних збірників. Тут власні твори та обробки відомих композицій, народних мотивів не тільки для гармонії та баяна, а й для бандури. Одну з таких прекрасних мелодій на цьому інструменті виконала гостя вечора Віта Олексієнко, студентка Київського коледжу культури і мистецтв. У навчальному репертуарі закладу – роботи Миколи Губара.

Про те, що наш земляк є музикантом широко відомим і шанованим серед колег, стає зрозуміло з перших вітань. А вони звучать від голови асоціації гармоністів Олега Мічуріна, від очільника ГО «Гармоністи Київщини» Володимира Білоуса. Заслужений працівник культури і колега-музикант Іван Сухий із Жашкова подарував, окрім іншого, і неймовірні номери віртуозної «сліпої» гри на одному клавішному ряду у дві руки. З Полтави теж із музичними вітаннями приїхали колеги – сімейний дует «Золота осінь». Переяславка Валентина Гаркуша, нині керівник дитячого ансамблю Київської музичної школи №23, приїхала з вихованцями: дитячий хор співав чудово, їхні голоси глядачів проймали до «мурашок по тілу». Особливо – виконання авторської пісня Миколи Губара «Прилітала горлиця» на слова переяславської поетеси Людмили Віктасової. Цього вечора звучали твори і на слова інших авторів: Наталії Павлик, Олега Князенка, Миколи Шкурпели. Співпраця з місцевими поетами є цінною і, можна сказати, патріотичною особистістю автора. І, як каже сам Микола Григорович, їхні рядки настільки мелодійні і досконалі, що гріх не писати до них музику.

Цього вечора на адресу іменинника прозвучало безліч слів визнання і пошани. Людину, яка має прекрасне почуття гумору, друзі  порівнювали з бульдозером на ниві культури і скарбом всіх творчих талантів в одній особі, професіонали записували до п’ятірки найкращих гармоністів України, а земляки титулували Миколу Губара як першого і єдиного музиканта на Переяславщини. Колеги із кафедри мистецьких дисциплін і методик навчання педуніверситету зізналися, що окрім його професійних досягнень, галантнішого і більш компанійського чоловіка як Микола Григорович їм годі й знайти. Заступник міського голови Валентина Губенко відзначила, що у всіх куточках України і навіть зарубіжжя його неперевершене дітище – народний колектив «Троїсті музики» - асоціюється вже не тільки  з ім’ям Миколи Губара, а й з Переяславом. За виступ цього славетного колективу глядачі дякували оваціями.

Та істинний митець не зупиняється. Навіть досягнувши вершин. Останнім часом все популярнішим серед глядачів стає новий колектив маестро – жіночий ансамбль «Мальви» Демянецького будинку культури. У його репертуарі на сьогодні найбільше авторських творів Миколи Губара. Саме в цьому колективі відмінно проявився ще й викладацький хист його керівника. Адже до його приходу цей ансамбль художньої самодіяльності особливо не вирізнявся з-поміж інших. Багато вечорів репетицій, постановка голосів і розучування партій – важка праця для аматорів, зате вона принесла свої плоди. Нинішнє звучання ансамблю нічим не поступається професійним виконавцям, тож ансамбль «Мальви» цілком закономірно має невдовзі стати народним аматорським колективом, який визвучив і виспівав Микола Губар. І в цьому для творця є найбільше щастя, коли його ансамблі зустрічають оваціями, коли пісні  і музика лунають повсюдно і люди їх підспівують хором.

Концерт тривав три години, глядачі вручили імениннику багато квітів, подарунків. Кожен номер закінчувався оваціями і для митця то було найвищим визнанням.

Інформацію надала Валентина Батрак

Студентське самоврядування Переяслав-Хмельницького педагогічного університету імені Григорія Сковороди є невід’ємною частиною громадського самоврядування, що забезпечує захист прав та інтересів студентів, а також їхню участь в управлінні університетом на партнерських засадах з адміністрацією.

         10 квітня в актовій залі вишу відбулася звітна конференція органів студентського самоврядування. Цього року про виконану роботу прозвітувалися голова Студентської ради Владислав Міранович, студентські декани факультетів та старости гуртожитків.

         У роботі конференції взяли участь 196 делегатів.

         Делегати від факультетів мали змогу ознайомитися з напрямками діяльності та результатами роботи відділів Студентської ради. Голова Студентської ради Владислав Міранович виступив зі звітною доповіддю, у якій представив результати роботи кожного відділу, відзначив найактивніших студентів, окреслив напрямки діяльності студентського самоврядування. Також презентував досягнення студентського самоврядування та окреслив завдання, над якими студентство буде працювати у цьому році. Було розглянуто фінансовий звіт та кошторис Студентської ради (Додаток 1, 2). Делегати конференції одноголосно оцінили діяльність Студентської ради Переяслав-Хмельницького педагогічного університету імені Григорія Сковороди та її голови «задовільною» за всіма показниками. 

         На конференції було ухвалено важливе питання — визначення делегатів, які увійдуть до Студентської ради університету в цьому році.  

Додаток 1

Фінансовий звіт Студентської ради університету

Кошти визначені Вченою радою університету згідно ст. 40 ЗУ «Про вищу освіту»  на 2016-2017 рр. становить 47 000 грн.

Станом на 01.04.2017 року використано коштів:

  • На канцелярське приладдя 5584,97 грн
  • На випуск газети «С.М.С.» 7320, 00 грн
  • На відрядження 8858, 53 грн

Разом 21763,50 грн

Залишок 25236, 50 грн

Додаток 2

КОШТОРИС

Студентської ради ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний

університет імені Григорія Сковороди»

на 2017-2018 рр.

Згідно ЗУ «Про вищу освіту» фінансовою основою студентського самоврядування є кошти в розмірі не6 менше 0,5 % коштів спеціального фонду вищого навчального закладу

Спеціальний фонд становить 12 000000 грн.

12000000 : 100 * 0,5= 60000 грн.

  • На придбання канцелярського приладдя 10 000 грн.
  • На випуск газети «С.М.С.» 15 000 грн.
  • На відрядження 15 000 грн.
  • На придбання орг. техніки 20 000 грн.

Ольга Науменко,

фахівець соціально-гуманітарного відділу вишу

20 квітня відбулися вибори голови студентської ради та студентських деканів нашого вишу. У голосуванні взяли участь студенти всіх факультетів. Вибори проходили шля­хом таємного голосування, явка студентів на вибори була дуже високою, факти порушень не зафіксовані. Згідно про­токолів роботи територіально-виборчої комісії, головою студентської ради університету обрано Ольгу Молонову – студентку природничо-технологічного факультету.

      Також обрано студентських деканів: Вікторія Безчастна — факультет фізичного виховання; Володимир Сонько — природничо-технологічний факультет; Владислав Олексієнко — факультет педагогіки та психології; Юлія Швед — педагогічний факультет; Дарія Весельська — фінансово-гуманітарний факультет; Владислав Ляшко — історичний фа­культет; Ярослава Дудка — філологічний факультет. За підсумками виборів старостою гуртожитку № 1 було обрано Ірину Рибалку, а старостою гуртожитку № 2 — Анна Шекоян.

    Вітаємо новообраний склад Ради студентського самоврядування! Нехай при виконанні будь-якої роботи будуть завжди присутні натхнення, терпіння та творча наснага. Бажаємо успіхів!

Ольга Науменко

6-9 квітня у місті Хмельницькому відбувся Чемпіонат України серед юніорів та Кубок України серед дорослих з гирьового спорту.

Оксана Панькевич –  студентка фінансово-гуманітарного факультету, групи ДЗ-33М, нашого вишу теж приймала участь у цих змагання.

У ваговій категорії до 58 кг, вагою гирі 24 кг Оксана стала чемпіонкою України серед юніорів та переможницею Кубку України серед дорослих, виконавши результат 67 підйомів (КМС) за 6 хв.

      - Я вже рік входжу до складу національної збірної Союзу гирьового спорту України і змагання для мене - це довести в першу чергу собі, що я не помилилась тоді, коли почала займатись саме цих видом спорту. Ці змагання для мене були дуже важливими і ваговими, адже сумлінно працювала над результатом – пояснює спортсменка.

Багато хто запитує: Чому саме цих вид спорту, адже є і інші види спорту притаманні дівчатам?

        - Як на мене, не потрібно шукати легких шляхів щоб здобути перемогу, а потрібно працювати і йти до своєю мрії. Важко про щось думати коли суперник «дихає тобі в спину», але саме тоді  і потрібно проявити свій характер, силу волі та витривалість.

Оксані вдалося у цій нелегкій боротьбі, серед 15 учасниць у своїй ваговій категорії, стати чемпіонкою України і вибороти можливість представляти Україну на Чемпіонаті Європи.

Тренує спортсменку до змагань Майстер спорту України -  Квіквініа Полміра Мірабович, який дає настанови та ділиться спортивним досвідом.

Тепер наша студентка готується до Чемпіонату Європи, який відбудеться 10-16 травня в м.Даугавпілс (Латвія).

Тож побажаємо юній спортсменці нових перемог і високих досягнень!

Оксана Панькевич,

студентка фінансово гуманітарного факультету

19 квітня у рамках творчого проекту «Університетські зустрічі» в конференц-залі імені Василя Сухомлинського Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Григорія Сковороди відбулася надзвичайно цікава та змістовна зустріч із відомим письменником, публіцистом, політичним діячем Володимиром Яворівським. Організатором зустрічі виступили історичний факультет на чолі з деканом – доктором політичних наук, професором  Борисом Дем’яненком, заступником декана з навчально-виховної роботи Ольгою Іщенко та бібліотека вишу (директор Ольга Шкира). Послухати справжнього українця завітали студенти, викладачі та співробітники вишу, відомі краєзнавці з міста, шанувальники Володимира Олександровича.

 Володимир  Яворівський – добре знана в Україні особистість. Для одних – він талановитий письменник, автор багатьох оригінальних романів, повістей, новел, публіцистики, лауреат Національної премії ім. Тараса Шевченка. Для інших – сміливий, публічний і патріотичний політик, борець за незалежність України, багаторічний народний депутат, громадський діяч.

Родом Володимир Олександрович із села Теклівка Крижопільського району(Вінниччина). Закінчив філологічний факультет Одеського державного університету. Працював у пресі. Автор багатьох книжок, оповідань і повістей, з-поміж яких «А яблука падають...», «Гроно стиглого винограду», «З висоти вересня», романів «Ланцюгова реакція», «Оглянься з осені», «Автопортрет з уяви», «А тепер – іди», «Лягти! Суд іде!», «Марія з полином наприкінці століття», художньо-документальної повісті «Вічні кортеліси».

   Він – людина надзвичайної енергії та працьовитості. Диву даєшся, як у нього вистачає і сили, і волі, і снаги не тільки писати чудові твори, а й перебувати в самісінькій гущі суспільно-політичних подій, вести авторську передачу на радіо "20 хвилин з Володимиром Яворівським" та «Що ж ми за народ такий?» на телебаченні.

  Володимир Яворівський поділився з присутніми, як розпочалася його творча діяльність, зазначивши:

- У літературу я потрапив завдяки Михайлові Стельмаху, а депутатом став випадково. Будучи студентом  Одеського університету   взяв активну участь у науковій конференції, присвяченій  ювілею Михайла Стельмаха, яка проходила в нашому університеті. Поспілкуватися з письменником з’їхалися науковці з різних інститутів, поважні гості. Наш декан попросив мене сказати кілька слів про його найновіший роман «Правда і кривда», в якому описувалася боротьба старого і нового на селі, суперечки між справжніми колгоспниками та ретроградами. Проте самотужки вирішити свої проблеми селяни не могли. І тільки приїзд секретаря ЦК Комуністичної партії України (портрет Микити Хрущова був змальований дуже точно) допоміг розв’язати вузол протиріч. Оскільки на той час я вже ознайомився з цим романом, то без вагань погодився.
     Я вийшов на трибуну і з юнацьким максималізмом запитав: якщо б партійний керівник не завітав до цього села, хто б допоміг колгоспникам? І як жити там, куди секретар не заїхав? Коли сів на місце, однокурсники зітхали, ховали очі, мовляв, прощайся з університетом. Декан похмуро дивився з президії, час від часу нервово посіпуючи плечима. Тож я приготувався щонайменше до виключення з вузу. Коли ж заключне слово взяв письменник Михайло Стельмах, то подякував всім і раптом додав: дякую цьому юнакові за правду, мене справді змусили написати саме таку кінцівку.

Через деякий час Михайло Стельмах запросив Яворівського в якості гостя на своє 50-річчя, зацікавився його віршами. І, напевно, щось побачив у них, бо навіть допоміг їх надрукувати. Так почався шлях у літературу Володимира Яворівського.
    
   Ставши депутатом, Яворівський брав участь в усіх найголовніших подіях української новітньої історії: утворення Народного руху, проголошення Декларації та Акта Незалежності. Пережив прийняття Конституції тієї безсонної ночі. Але сьогодні Яворівський усвідомлює й те, що за ці роки міг би написати свої найкращі твори. Але ж мав чимось жертвувати заради майбутнього. Тому поставив три крапки і пішов у політику.

Родзинкою зустрічі стало декламування віршів Галини Данилової, заслуженої артистки України, акторки, дружини Володимира Яворівського. У її виконанні прозвучали вірші українських поетів: Тараса Шевченка, Павла Тичини та інших, якими вона зачарувала  глядацьку аудиторію.

Колектив книгозбірні підготував книжкову виставку письменника і дипломних та магістерських робіт наших студентів про його творчість. Зокрема: «Художньо-біографічна проза Тараса Шевченка та Володимира Яворівського: жанрова специфіка» (керівник Галина Мазоха), «Проблемно-тематичне коло та образна система повісті Володимира Яворівського «Кривий танець» та «Проблематика роману Володимира Яворівського «Марія з полином у кінці століття» (керівник робіт Ольга Будугай») з якою всі могли ознайомитися.

Зустріч пройшла надзвичайно цікаво та інформативно. Володимир Яворівський відповів на численні запитання  студентів та гостей зустрічі. Всі бажаючі отримали у подарунок книги з автографом письменника та сфотографувалися. 

Ольга Науменко,

фахівець соціально-гуманітарного відділу вишу

Фото – Віктора Сокола

З 10 квітня по 17 травня 2017 р. у приміщенні другого корпусу ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький ДПУ імені Григорія Сковороди» відкрита для огляду виставка «Археологічні об'єкти: погляд з космосу», що протягом січня-березня 2017 р. демонструвалася у Музеї трипільської культури НІЕЗ «Переяслав». Зважаючи на звернення директора бібліотеки університету Ольги Шкири, було створено нову експозицію у вітрині біля конференц-зали В.О. Сухомлинського.

Запрошуємо бажаючих відвідати виставку.

11 квітня в Переяслав-Хмельницькому педагогічному університеті імені Григорія Сковороди відбулося справжнє свято неповторної краси і талантів «Королева університету-2017». Конкурс краси  всі чекають з великим нетерпінням. Адже не кожен день в одному місці збирається стільки красивих дівчат, охочих поборотися за звання "Королева вишу". Конкурс проходив у форматі яскравого шоу.

За титул королеви змагалося 11 найчарівніших, найталановитіших, найкрасивіших дівчат вишу: Анастасія Курилюк, Лілія Смик, – представниці природничо-технологічного факультету, Олена Кідріченко, Катерина Курильчук, Вікторія Кузьмич (педагогічний факультет), Яна Чернякова (факультет педагогіки та психології), Вікторія Власюк, Ольга Васильчик (історичний факультет), Альона Зозуля, Марина Твердохліб (фінансово-гуманітарний факультет), Наталія Богатир (філологічний факультет).

Організатором конкурсу виступилаСтудентська рада університетуза підтримки ректора вишу Віктора Коцура,соціально-гуманітарного відділу,інтернет-провайдера«ХатаНет», салону «Імперія краси», оргкомітету фестивалю «Рок Булава», дитячого оздоровчого центру «Славутич», квіткового магазину «Дивоцвіт», візажиста Алли Шевчук, фотографів Сергія Логвиненка, Ірини Теслі та інших. Організатори конкурсу висловлюють також вдячність людям, які завжди підтримують молодіжні ініціативи: Віктору Шереметі, Володимиру Кані, Олександру Петруні, фотографу Дані Зражевській та іншим.

Цього святкового вечора оцінювали конкурсанток досить суворе, але справедливе журі. Судейську колегію очолили: голова Студентської ради Владислав Міранович, менеджер по роботі з клієнтами інтернет-провайдера «Хатанет» Олександр Петруня, провідний спеціаліст із візажу Алла Шевчук, засновник lounge-закладу "Кома" Роман Коляденко, талановитий фотограф, фіналістка конкурсу"Красуня Переяславщини" Дана Зражевська.

Учасниці,  протягом декількох конкурсів - «Візитка», «Інтелектуальний», «Дефіле в купальниках», «Відеоконкурс» на тему «Мій день, мої захоплення, моє хобі» та «Вихід у вечірніх сукнях» мали довести хто з них є найкращою та заслуговує високого звання Королеви. В останньому конкурсі дівчата демонстрували свою легкість і витонченість ходи, а також уміння носити найвишуканіше вбрання — вечірню сукню. Це були справжні леді світського балу!

Під час перерв між виходами дівчат на сцену, гостей розважали піснями та танцювальними постановками талановиті  артисти: Марина Івашку, Максим Рудич хореографічна студія «Вольтаж».

І ось настав хвилюючий момент, коли члени журі оголосили результати. Королевою університету 2017 року стала Анастасія Курилюк, яка запам’яталася всім своєю дівочою безпосередністю та добротою. Друге місце посіла і здобула титул Першої Віце-міс Олена Кідріченко.Третє місцевиборолаКатерина Курильчуку номінації «Міс глядацьких симпатій».

Також були визначені переможниці у таких номінаціях: 

Міс Конгеніальність – Яна Чернякова;

Міс Чарівність – Вікторія Власюк;

Міс Витонченість – Вікторія Кузьмич;

Міс Винахідливість – Лілія Смик;

Міс Артистичність – Альона Зозуля;

Міс Ніжність – Марина Твердохліб;

Міс Грація – Ольга Васильчик;

Міс Елегантність – Наталія Богатир.

Всі учасниці конкурсу отримали подарунки від спонсорів на згадку про цю чудову подію.   

Вітаємо юних красунь та бажаємо їм подальших перемог та високих злетів!

Ольга Науменко

Шостого  квітня  в актовій залі Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Григорія Сковороди зібралися цінителі театрального мистецтва. І знову студентський театр «Бродвей» подарував своїм шанувальникам нову комедійну п'єсу на одну дію «Бодька – бос всіх павуків».  Автором комедії є сучасна письменниця Оксана Демиденко. Молоді митці кожного разу намагаються приголомшити своїх глядачів чимось незвичним, креативним. Чергова вистава не стала винятком. Активна життєва позиція, інтригуючий сюжет – ось що зачарувало та привабило глядачів у виставі. Успіх їй забезпечила і майстерна гра ще зовсім юних, але надзвичайно талановитих акторів – Каріни Вавілової, Артема Гром'яка, Олександра Запорізького, Анни Шекоян, Петра Баглея, Алли Ромаскевич, Наталії Сотник, Володимира Колодія, Влада Кукушкіна.

Ось що розповіла керівник театральної студії Алла Ромаскевич про прем’єру пєси:

- "Бодька - бос всіх павуків" - п'єса всіх поколінь.  У кожного в житті  може трапитись так, що на наступний день після гучної гулянки, нічого не пам'ятаєш і шукаєш відповідь на своє єдине запитання:"Що ж було вчора?". Дана комедія розглядає цю проблему через гумористичну призму, висвітлюючи її з різних боків. Актори нашої театральної студії доволі добре передали всіх персонажів, що дало можливість глядачам замислитись над даною проблемою.  З цього виходить висновок: все що ми робимо, потрібно робити з розумом.

Після вистави юні актори розповіли про своїх персонажів, яких вони зіграли:

Каріна Вавілова:

- У даній виставі зіграла роль завідуючої клубом. Це жіночка, яка розказує про події одного веселого вечора: і про створення фітнес-центру, і про вириті окопи з гнилими фруктами замість знарядів, і про бій подушками. Мені сподобалася ця роль, адже Завклубша - жінка-вогонь.

Артем Гром'як:

- У виставі "Бодька –  бос всіх павуків" я грав хлопця на ім'я Богдан, який тільки-но закінчив університет. Йому 21 рік. За фахом агроном.  В силу своєї неуважності і обставин він потрапив у доволі складну ситуацію, яку намагається виправити. Робота над цим персонажем мені далася досить важко, але дуже сподобалася. Я отримав велике  задоволення. Надіюсь глядач також.

Гучними оплесками проводжали акторів глядачі. Зичимо юним акторам  шаленого успіху та нових цікавих  знахідок.

Ольга Науменко,

фахівець соціально-гуманітарного відділу вишу

Фото – Віктора Сокола

Як продовження давньої традиції самовіддано стверджувати своє національне буття за допомогою освіти, знань, науки несподівано постало самобутнє явище українських «Просвіт». Вони ставили завдання будити національну свідомість, виховувати національно свідомого українця, борця за колоніальними режимами, підтримувати українську культуру і мову, розповсюджувати книжки, вивчати духовну спадщину народу. Власне, завдання були широкі,  які змінювалися відповідно до обставин часу й місця, але основне завжди лишалося: то була праця задля національно-культурного й національно-політичного відродження України.

11 квітня в конференц-залі імені Василя Сухомлинського Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Григорія Сковороди відбулася ювілейна конференція, присвячена 100-річчю Переяславської «Просвіти». У заході взяли участь студенти та викладачі вишу, колектив університетської книгозбірні, просвітяни міста Микола Товкайло, Ганна Токмань, Наталія Заїка, Станіслав Дембіцький, котрі відродили організацію 16 квітня 1986 року.

Із вітальним словом до гостей заходу звернувся професор вишу, четвертий голова Переяславської «Просвіти» імені Т. Шевченка (1989-1999 років), історик давньої національної літератури Микола Корпанюк, який розповів про те, як почало зароджуватися та розвиватися товариство «Просвіта» в Україні:

– «Просвіта» - це українська громадська організація культурно-освітянського спрямування. Утворилося  Товариство в Галичині як противага антиукраїнським течіям у політичному, національному та культурному  житті. У 1874 році на базі «Просвіти» організувалося наукове товариство імені Т. Г. Шевченка, яке об’єднало дослідників з найрізноманітніших галузей науки, техніки, українознавства. Видавалися збірники наукових праць  «Записки НТШ» історико-філологічної, політичної, юридичної  і природничої  галузей. За роки своєї діяльності «Просвіта» знала як злети, так  і падіння. Та українська «Просвіта» впродовж усієї історії зробила надзвичайно багато корисного для нашої країни.  Ми маємо це пам’ятати.

До вітальних слів долучився проректор з наукової роботи Сергій Рик, наголосивши на тому, що  найголовнішим завданням  діяльності Товариства є культурно-освітнє відродження й утвердження рідної мови як державної на теренах України та її поширення поза межами держави. Роботу, котру проводить ця організація, ми повинні розуміти і підтримувати. Якщо ми українці, то повинні відроджувати свою культуру, історію та боротися за них на кожному кроці.

Історію про те, як в місті Переяславі-Хмельницькому зароджувалася і розвивалася Переяславська «Просвіта», розповів член Національної спілки письменників України, дослідник історії Переяславської «Просвіти», краєзнавець Олег Коломієць:

–  Надзвичайно приємно, що сьогодні з’явилася добра нагода згадати про минуле Переяслава знову. Скажімо, хоча б про те, яким він був сто літ тому. А особливо – про його видатних людей, зокрема, про творчу інтелігенцію з різних галузей освіти, культури, науки, мистецтва. І передусім про ту громаду, яка об’єднувала ці особистості на засадах національного розвою, свідомості й демократизму після довгих літ самодержавних імперських заборон і обмежень. Такою організацією стало товариство «Просвіта». Наша «Просвіта» виникла не на порожньому місці. В неї були свої предтечі, свої попередники, які формували громадську думку як у Переяславі, так і далеко за його межами. Першою головою «Просвіти» в нашому місті стала зовсім юна Варвара Чередниченко, яка зуміла організувати містян довкола організації, величної ідеї – відродження української народної школи та організації активного вчительства. Другим головою місцевої «Просвіти» був літературознавець і педагог Олександр Дорошкевич, третім – Володимир Чубук-Подольський.

Своїми спогадами про відновлення та розвиток Переяславської «Просвіти»,  завдання громади,  різні перепони, які траплялися і трапляються на шляху просвітян, перемоги та здобутки поділилися  п’ятий голова Переяславської «Просвіти» (1999-2009 років), кобзар, панотець Київського кобзарського цеху Микола Товкайло, активні просвітяни міста Ганна Токмань, Марія Карп’юк, Станіслав Дембіцький. Про особливості ставлення до просвітян з боку тодішньої компартійної влади розповіла завідуюча відділенням післядипломної освіти Тетяна Білобровко. Ці спогади передавали присутнім принциповість, наполегливість, силу волі просвітян, розуміння непроминальної потреби збереження і продовження в сьогоднішньому та майбутньому житті напрацьованого досвіду просвітян, оскільки їхня організація – джерело і праматір усіх патріотичних організацій і партій в Україні.

На завершення заходу сучасний голова Переяславської «Просвіти» Наталія Заїка наголосила на тому, що основним завданням Товариства на сучасному етапі державотворення є зробити Україну справді українською. Звернулася до студентства із закликом гуртуватися та долучатися до Товариства і пам’ятати та шанувати свою історію, дбати про захист держави й українства.

На сьогоднішній день Товариство – це одне із масових громадських об`єднань, яке проводить велику культурно-просвітницьку роботу, бере активну участь у процесах державотворення; воно є консолідуючою силою суспільства. В основу своєї діяльності ставить утвердження української національної ідеї, українського національного відродження, розвиток національної освіти, науки, ідеології, культури.

«Просвіту» громили, нищили, однак, зламати прагнення українців до книжки, освіти, культури нікому не вдалося і не вдасться….

У програмі конференції діяла тематична виставка документів приурочена до ювілею Переяславського осередку, з якою могли ознайомитися всі бажаючі.

Ольга Науменко,

фахівець соціально-гуманітарного відділу вишу

Фото – Віктора Сокола

Сторінка 1 із 37

 

tempus 188x60 pedrpesacom баннер nodots   lWVYpU0C4wg  и т.д. 1