Коцур Віктор Петрович

Учений у галузі історії, історіографії, джерелознавства, історії України та історії педагогіки.Доктор історичних наук, професор, дійсний член (академік) НАПН України, - ректор університету.

Нагороди: «Відмінник народної освіти України» (1988), подяки Президента України (1999, 2001), Почесна грамота голови Київської облдержадміністрації (1999, 2004), подяка голови Київської міськдержадміністрації (2000), почесне звання «Заслужений працівник освіти України» (28.12.2001р.), золота медаль Міжнародної Кадрової Академії «За заслуги в освіті» (24.09.2001), подяка голови Київської обласної ради (2002), почесні дипломи МОН України і Академії педагогічних наук України (2000, 2002), Орден Святого Рівноапостольного князя Володимира Великого ІІІ ступеня (2003), Почесна грамота МОН України (19.10.2004р.), лауреат загальноукраїнського рейтингу професійних досягнень «Лідер України» (2005р.), відзнака Українського Реєстрового Козацтва «Бронзовий козацький хрест ІІІ ступеня», Почесна грамота Верховної Ради України «За особливі заслуги перед українським народом» (28.02.2007), Почесна грамота Академії педагогічних наук України (вересень, 2007р), нагрудний знак «Петро Могила» (2007р.), орден «За заслуги» ІІІ ст. (2009р.), звання «Почесний громадянин м.Переяслав-Хмельницький» (2012р.)

Народився 19 жовтня 1959 року на Сумщині в родині вчителів. У 1977 р. вступив на історичний факультет Чернівецького державного університету імені Юрія Федьковича, який закінчив з відзнакою в 1982 р. Працював викладачем Брянського технологічного інституту, а протягом 1985-1987 рр. навчався в аспірантурі Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка. У 1987 р. захистив кандидатську дисертацію.

Подальша доля Віктора Петровича пов'язана з Переяславщиною. З 1987 р. він працював викладачем, потім доцентом кафедри суспільних наук, з 1994 р. — завідувачем кафедри історії та культури України, з 1989 р. — деканом факультету фізичного виховання, з 1994 р. — деканом історичного факультету, а з 1998 р. — ректором Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Григорія Сковороди. В 1999 р. захистив докторську дисертацію.

У 2001 р. у рамках проекту "Американознавство" для студентів і викладачів Вашингтонського університету (м. Пуллмен), а також для української діаспори в США він прочитав курс лекцій з актуальних проблем історії України.

В. П. Коцур — автор понад 300 наукових та науково-публіцистичних праць. Він один із перших розробив і запровадив методику контент-аналізу та кореляційного аналізу газетної публіцистики 1921-1925 рр. До кола наукових інтересів В. П. Коцура належать історія та історіографія історії України 1920-1930-х рр. У галузі історіографії історії України в 1988 р. побачила світ монографія В. П. Коцура «Історичні дослідження: упереджені та об'єктивні оцінки (соціальні зміни і політичні процеси в Україні 1920-30-х рр.)». У руслі історіографічних досліджень у співавторстві з В.Ф. Колесником та Г.Г. Коцур підготовлено монографію «Історіографія нової економічної політики в Українській СРР», у якій досліджується процес формування історичних знань про запровадження і здійснення нової економічної політики в УСРР. У 1996 р. братами Віктором та Анатолієм Коцурами випущено перший в Україні підручник для студентів-істориків «Історіографія історії України: Курс лекцій». У співавторстві виходять перші підручники для студентів: «Історія України» (1993), «Історія України від найдавніших часів до наших днів» (1994; 1998). Доповненням до навчальної літератури стала «Історія Стародавнього Риму» (Чернівці, 2005, у співавт.) і присвячена староримській історії.

Віктор Петрович є науковим керівником аспірантів і здобувачів. Під його керівництвом підготовлено 6 кандидатів історичних наук.

В. П. Коцур — член редколегії ряду наукових фахових видань Інституту історії НАН України, Національного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова, управління освіти Київської обласної державної адміністрації; головний редактор фахових наукових видань «Наукові записки з української історії», «Школа першого ступеня: теорія і практика» «Гуманітарний вісник».

Важливе місце в діяльності В.П. Коцура посідають громадські обов'язки. Він є головою Ради ректорів (директорів) вищих навчальних закладів Київської області, депутатом Переяслав-Хмельницької міської ради декількох скликань, член колегії управління освіти Київської обласної державної адміністрації.

У 2003 р. удостоєний звання «Кращий керівник року» загальноміського конкурсу «Людина року» (м. Переяслав-Хмельницький).

ЕЛЕКТРОННІ РЕСУРСИ

bioOne splash logo