Четвер, 18 січня 2018 10:20

Пам’ятаймо українські традиції: 18 січня – голодний Святвечір, 19 січня – Хрещення Господнє в Йордані

(0 votes)

Завершальним акордом різдвяно-новорічних свят є Голодна кутя, голодний Святвечір, надвечір’я Богоявлення або хрещенський святвечір, що відзначається 18 січня.

Увесь цей день віруючі люди нічого не їдять – постують. А вода, освячена в церкві – «вечірня вода» – вважається святішою, ніж з Водохреща, вона «відганяє на всяке лихо». Така вода не псується, а якщо її заморозити, – на поверхні з’явиться зображення хреста.

Сідають вечеряти сьогодні, коли вже засяє вечірня зоря. А на вечерю подають лише пісні страви – смажену рибу, вареники з капустою, гречані млинці на олії, кутю та узвар. Після вечері всі кладуть свої ложки в одну миску, а зверху – хлібину, «щоб хліб родився».

Після вечері діти проганяють кутю: вибігають з хати і паліччям б’ють знадвору в причільний кут, примовляючи:

Тікай, кутя, із покуття,
А узвар – іди на базар,
Паляниці, лишайтеся на полиці,
А «дідух» – на теплий дух,
Щоб покинути кожух.

За народними повір’ями, у цей день варто засвітити рано лампу, щоб кури добре неслися, до того ж не можна голосно кликати птицю, щоб злі сусіди не почули й не наврочили.

Дівчатам дозволяється в цей вечір ворожити, а дітям – щедрувати.

У деяких регіонах України хлопці щедрують виключно під вікнами дівчат, які на виданні, якщо ж домівку з незаміжньою дівчиною обминули, це натяк на те, що їй ще зарано дівувати, вона ще мала.

Дуже давніх часів сягає вірування, що на це свято тварини говорять людською мовою, але підслуховувати ці розмови в жодному разі не можна, бо за таке Бог покарати може.

Прикмети на 18 січня:

Якщо під Хрещення сніг впаде – хліба буде багато, гречки, бджоли будуть добре роїтися.

Якщо сніг йде вранці, то вродить рання гречка, сніг опівдні вродить – середня, сніг ввечері – пізня.

Якщо в цей день буде завірюха, те ж саме буде і на масниці; якщо сильні південні вітри – буде літо грізне.

Хрещення, що традиційно відзначається 19 січня, – одне з головних християнських свят. З ним закінчуються Різдвяні святки, які тривають з 7 січня.

У церквах цього дня святять воду. Раніше її брали з найближчої річки або озера, просвердлюючи в льоду лунку у формі великого хреста. Батюшка молився над водою, опускав в ополонку церковний хрест, парафіяни співали псалми. Після всіх цих дійств вода в річці вважалася освяченою. Її набирали у різні судини і несли додому. Вірили, що така вода лікує від різних недуг, надає бадьорість і здоров’я, тому був поширений звичай занурюватися в ополонці. В даний час воду практично не беруть із річок і озер – екологія не та. А от звичай купатися в ополонках зберігся.

Хрещенською освяченою водою також окропляли всі кімнати, подвір’я та господарські будівлі, люди намагалися вдосталь напитися її.

Свято Водохреща для українського народу – це джерело світлої радості, очищення душі, зміцнення віри в добро. У цей день вода в річках стає цілющою і цілий рік дарує людям здоров’я та наснагу, захищає від лиха, наповнює життєдайною енергією.

Шановні викладачі, студенти та співробітники університету, прийміть щирі привітання і сердечні побажання з нагоди Богоявлення Господнього! Миру, здоров’я, сімейного затишку та злагоди Вам і Вашим родинам!

Редакція газети «Педагогічні обрії»

Read 252 times